To Read List X

sxc 3 booksTaké si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které jsem s nadšením přečetla nebo si je rozhodně chci přečíst. A navíc se dozvíte i to, jak se mi daří plnit svoje To Read přání z minulých týdnů.

1) Isaac Asimov: Nadace

Sice vím asi o dalších padesáti knihách, které by tu mohly být, ale vybrala jsem právě Nadaci. Nejsem velkým příznivcem sci-fi literatury, ale když jsem dneska na oslavě Velikonoc zaslechla vyprávět o této knize, která obsahuje zásadní myšlenky o lidstvu jako celku, vybavila se mi jiná kniha, kterou jsem četla a která se mi vryla do paměti: Duna. A když jsem slyšela, že Nadace podivuhodně pravdivě předpovídá budoucnost (nebo že je stejně platná dnes jako před 60 lety, kdy byla napsaná), tak jsem dostala chuť si tuto mnohokrát oceněnou knihu od jednoho z otců sci-fi žánru co nejdřív přečíst.

2) Martin Patřičný: Dřevo krásných stromů

Autor je sochař, který se práci se dřevem naučil od svého strýce řezbáře. Od konce 80. let se věnuje dřevěnému sochařství a řezbářství profesionálně. I mě v poslední době lákají přírodní materiály. Po hlíně bych se chtěla něco nového dozvědět o dřevu. Moc se mi ale nelíbí obvyklý přístup – technický, který zapomíná, že dřevo je tělem pokácného stromu. Krásného stromu. Tato kniha mi proto úplně vyhovuje.

Líbí se mi, s jakou úctou o stromech autor píše, jak pojmenovává suky ve dřevě třeba “zarostlým příběhem” nebo “opouzdřenou ranou” (zatímco technicky myslící lidé by suk nazvali kazem dřeva). Postupně představuje přes 40 druhů stromů, nejdřív popisuje rostoucí strom, potom jeho dřevo. Jak se s ním pracuje a co z něho lze vyrobit. Obsahuje spoustu krásných fotografií, na kterých vidíme řezy dřevem a většinou i nějaký výrobek. Autor napsal i další knihu – Pracujeme se dřevem. Tu si přečtu později, až stromy a jejich dřevo líp poznám.

3) Yann Martel: Pí a jeho život

Kdo viděl stejnojmenný film, který dostal 4 Oscary, asi nebude potřebovat vysvětlení. Vizuálně nádherný, dojemný, promyšlený, s neuvěřitelně drsným happyendem. Pí je malý (mladý) kluk, velký bojovník a přemýšlivý člověk. Když ztroskotá a přijde o rodiče, pluje skoro rok po oceánu na záchranném člunu, společně s Richardem Parkerem, což je – tygr. Nakonec už nevíme, co z toho je realita a co jeho sny. Prostě skvělý film i kniha. Nutnost.

httpv://www.youtube.com/watch?v=v-mOUhGiN9o

V poslední době docela dost rychle čtu – dočetla jsem Syn boha hromovládce a dočítám Následuj své srdce. Horší je to s psaním recenzí, na ty mám teď nějak málo času (nebo možná spíš síly). Ale budu se snažit… Dostala jsem se i k několika filmových zpracováním knih, viděla jsem film Strom (2010) a Ostrovní zprávy (2001), které bych si docela ráda přečetla i jako knihu. Mimo toho jsem viděla film Ed Wood (1994) s Johnny Deppem v hlavní roli a hned potom jsem se musela podívat i na původní Glen or Glenda (1954). A nakonec ještě Plán útěku (2013), kde spolu hráli Sylvestr Stallone a Arnold Schwarzenegger a moc pěkně jim to klapalo…

Co se týká blogu, napsala jsem během včerejšího volného dne hned 3 články, které vám v průběhu tohoto týdne postupně naservíruju. Už teď vám prozradím, že jeden z nich bude o laureátech Nobelovy ceny za literaturu z let 1901-1905 a o tom, které jejich knihy jsou i dnes zajímavé.

Krásné Velikonoce – Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *