Vánoční tipy: 10 knih pro chlapy

l190047Co dát chlapovi (muži, bráchovi, tátovi, kamarádovi, příteli…) pod stromeček? Drsnou severskou detektivku nebo životopis jeho oblíbeného sportovce? Zkusím vybrat něco originálnějšího. Ale čtou chlapi vůbec? Většina asi ano, i kdyby to měly být jenom encyklopedie nebo příručky. Přináším 10 tipů na vánoční knižní dárky pro kluky a chlapy, kteří čtou, i pro ty, kteří čtou jen málo nebo vůbec.

1) Jack Canfield, Mark V. Hansen: Mějte odvahu zvítězit

Život nemusí být jednoduchý, ale správný chlap by si měl umět poradit, překonat strach, přijmout všechny nepříjemnosti jako výzvu a jít si za svým cílem. Tato kniha od známého autora Slepičí polévky pro duši a další motivační literatury nabízí plán, jak rozvíjet sebedůvěru a další vlastnosti, které pomůžou vašemu chlapovi, aby v životě zvítězil.

Vydala Pragma, 2011

2) Timothy Ferris: Čtyřhodinový šéfkuchař

Počkejte, nevadí, že váš chlap zatím uvařil jen špagety, toto není kuchařka, ale velmi podrobný návod na to, jak hacknout vaření. Pro všechny, kteří neradi tráví čas v kuchyni, ale přesto chtějí občas uvařit dobré jídlo a vychutnat si je s někým, na kom jim záleží. Poradí třeba i v tom, jak držet nůž, aby se jídlo dobře krájelo, nebo na jakém talíři servírovat, aby výsledek dobře vypadal. Včetně toho, jak jídlo ulovit a připravit v divočině. Tato ne-kuchařka vás bude bavit.

Vydal Jan Melvil, 2013

3) Batman: návrat temného rytíře

l131359Komiks od klasika temného odstínu tohoto žánru: Franka Millera. V tomto dílu bojuje zahořklý Batman proti všem svým starým protivníkům včetně Jokera, zvláštním jednotkám, a dokonce i proti Supermanovi. Myslím, že víc k tomu dodávat nemusím.

Vydalo CREW, 2012

4) Mark Boyle: Muž který se zřekl peněz a přežil

Jsou peníze vážně tak strašně důležité, nebo je možné se bez nich obejít? Je nutné, aby měl správný chlap to nejrychlejší auto a naditou kreditku? Mark Boyle udělal experiment za vás a ve své knize nabízí zamyšlení a motivuje k nekonzumnímu postoji. To všechno zábavnou, čtivou formou.

Vydal CPress, 2014

5) Juraj Červenák: Strážcové Varadínu

První díl drsné historická ságy od jednoho z nejlepších česko-slovenských fantasy spisovatelů. Tentokrát z doby po konci třicetileté války, kdy Evropu ohrožují Osmanští Turci. Hlavním hrdinou je kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř, básník – a otec dvanáctiletého syna.

Vydal Brokilon, 2009

httpv://www.youtube.com/watch?v=dQzbhPnhj5Q

6) Stanislav Bernard: Tvrdohlavý muž

Autobiografická kniha o splněných snech a cestě k nim, podnikání v českých zemích a o touze po kvalitě a spolupráci. Originální dárek pro všechny milovníky piva (autor je zakladatel a manažer známého soukromého pivovaru, který si vždycky chtěl dělat všechno po svém) a také pro ty, kdo chtějí začít podnikat nebo se něčemu v podnikání přiučit. Česká verze životopisu Steva Jobse.

Vydalo nakladatelství 65. pole, 2014

7) Ken Denmead: Táta geek

kniha-geekdadVíte, kdo je to geek? Člověk, který miluje počítače a nové technologie a tak trochu hračička. Když se takový člověk stane tátou, má dvě možnosti: zavřít se do svého pokoje ke svému počítači, nebo si začít hrát se svými dětmi. Nejen počítačové hry. Tato knížka je skvělým návodem pro táty-geeky, jak děti hravou formou přivést k lásce k objevování a učení se novým a v dnešním světě užitečným věcem. A ke společné zábavě.

Vydal Jan Melvil, 2012

8) Arto Paasilinna: Šťastný muž

Paasilinna se stal klasikem knih pro chlapy, které ve Finsku tradičně dávají synové svým tátům. V jeho knihách vystupují outsideři, kteří si i přes nepřízeň většiny svého okolí dokážou žít po svém a ve velké vnitřní svobodě. Navíc v jeho románech najdeme i spoustu humorných scének. Šťastný muž je zatím poslední do češtiny přeložená Paasilinnova kniha.

Vydalo nakladatelství Hejkal, 2012

9) Ondřej Netík: Hříšky bílé lišky

hříškyZimní fantazie, pohádka o sedmi dějstvích, sedm lechtivých příběhů o prapůvodní bytosti, která netrpí morálními zábranami jako my, lidé. V ničem. Kniha skvělého vypravěče Ondřeje Netíka, paranormální romance o potvůrce s bílou srstí a medovýma očima, která svými kousky vyvede jedno městečko z jeho ospalosti. A jako bonus krásné eroticky laděné obrázky.

Vydalo Mytago, 2014

10) Enderova hra

Muž, se kterým chcete sdílet svoji vášeň pro knihy, skutečně nečte? Co zkusit film natočený na motivy některé knihy? Chtělo by to ale něco akčního, žádné Stmívání. Za všechny jsem vybrala Enderovu hru, i když tento film je spíš o přemýšlení nad možnou budoucností než o akci. Ale je podle skvělé knihy Orsona Scotta Carda a natočený je poměrně dobře. Jako další bych doporučila samozřejmě Hobita a Pána prstenů, filmy na motivy komiksů (Avengers, Thor), drama podle skutečného příběhu Útěk do divočiny, drsný film Tato země není pro starý podle novely Cormaca McCarthyho a nebo kultovní Blade Runner podle povídky Philipa K. Dicka.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5Bf5ueE8CX4

 

 

 

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

3 replies to “Vánoční tipy: 10 knih pro chlapy”

  1. Lyra says:

    Zaujal mě nejvíce Táta geek, u nás doma by nikdo z pánského osazenstva tuto knihu nejspíš nevyužil, ale možná si ji přečtu i tak, vyhlíží zajímavě. 🙂

  2. No, neviem, či môj muž, ale ja by som si určite vybrala 😀

    1. Lenny says:Author

      Nojo, však já bych si taky ráda něco z toho přečetla, on ten rozdíl mezi mužem a ženou (čtenářem) nebude tak velký, snažila jsem se jen vybrat spíš mužská témata. Schválně, jestli si něco vybereš i z nabídky pro ženy (snad to dokončím během dneška nebo zítřka).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *