Vánoční tipy: 10 knih pro ženy

l151151Deset žen, deset různých názorů na knihy. Jakou knížku dát po stromeček (nebo k narozeninám, k výročí, k MDŽ…) ženě, přítelkyni, kamarádce, mamince? Tak hlavně jí prosím nedávejte knihy typu 5555 rad pro šikovné hospodyňky (“měla bys poklidit a uvařit”) ani knihy o dietách (“měla bys zhubnout”) a cvičení (“měla bys fakt zhubnout”). Zkuste něco romantického, optimistického a velmi mírně moudrého (tedy ne intelektuálsky přemoudřelého). Prostě něco tak akorát.

Monika Peetzová: Úterní ženy mezi bylinami a řepou

Kniha o nerozlučných kamarádkách. Jedna z nich se tentokrát pustí do stavby penzionu, kolem kterého by chtěla vybudovat krásnou zahradu. Společná práce, společné povídání – a jeden společný (samozřejmě tajemný a šarmantní) muž. Jak tento oddechový příběh plný přátelství a humoru (s malou detektivní zápletkou) dopadne?

Vydal HOST, 2014

Sophie Kinsella: Báječné mininakupování

Poslední díl shopaholické série. Hlavní hrdinka Becky se vdala a stala se matkou. Bude s ní její dcerka sdílet lásku k nakupování? Jako i další knihy této autorky (hodně doporučuji i starší knihu Bohyně v domácnosti) jde o příjemnou oddechovku s nadhledem a jemnou dávkou humoru.

Vydalo BB/art, 2011

Marcela Serranová: Deset žen

Deset různých žen, deset těžkých životních příběhů. Jejich psychoterapeutka je všechny pozvala, aby společně hledaly cestu ze strachu, nejistoty a samoty. Prolomí mlčení a přijmou nový pohled na svoje trápení? Odvážná, dojemná a lidsky hluboká kniha nejen o ženách a lidských vztazích.

Vydal HOST, 2014

Lenka Požárová: Jak jsem proje(d)la svět

“Zapálená kuchařka” Lenka Požárová procestovala Evropu, aby po několika jedno-druhových knihách napsala tuto cestovatelskou směsici. Není to jen kuchařka, ale také svérázný kulinářský průvodce po farmách, tržištích i restauracích plný krásných fotografií. Pro všechny, kdo se chystají na cesty, i pro ty, komu stačí přinést si trochu exotiky do vlastní kuchyně.

Vydalo nakladatelství O. O. T. B. Solutions, 2010

Ivana Mudrová: Tři anglické lásky

l128728Ne, ani tentokrát vám nenabízím romantiku. Spíš knihu o ní. Autorka v ní jde po stopách knih Jane Austenová, sester Bronteových a Daphne du Maurier, včetně jejich filmových zpracování. Pro fanynky těchto klasických anglických románů je to ten nejlepší dárek!

Vydalo nakladatelství Lidové noviny, 2010

Alena Thomas: Děláme si to doma sami

Provokativní název, ale ve skutečnosti zcela nezávadný obsah. A tím zcela myslím skutečně zcela. Pokud máte stejně jako já plné zuby různých chemikálií, které výrobci strkají do kosmetiky, čisticích a pracích prostředků i do jídla, je tohle knížka právě pro vás. Udělejte si to doma sami – čerstvé a nezávadné. Ušetříte přírodu, svoje zdraví i peníze.

Vydala Jota, 2014

Sylvia Plathová: Pod skleněným zvonem

Život ženy není vždycky jen růžový, někdy je naopak neuvěřitelně těžký. Tento autobiografický román je o celoživotním zápase s klinickou depresí. Sylvia Plathová se ale nikdy nelitovala, ale snažila si žít obyčejný život. Jedna z nejzajímavějších knih na podobné téma.

Vydalo Argo, 1998

David Deida: Cesta nespoutané ženy

l156050David Deida je jedním z nejlepších autorů knih o vztazích a o sexualitě, co znám. Nepřemílá dokola věci, které si můžete přečíst i jinde. Jde mnohem hlouběji. A nezůstává u teorie. Nabízí pochopení ženské (a v jiných knihách mužské) role ve vztahu, ženské touhy milovat a zaplavit partnera a celý svět láskou. Od Deidy jsem si nechala poradit i já a věřte mi, bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat.

Vydala Synergie, 2013

Zdenka Beckerová: Róziny dcery

Kniha o matkách a dcerách, jejíž děj se odehrává v nám blízkém prostředí. Po roce 1968 jedna dcera emigruje, jedna zůstane v Bratislavě a naučí se s režimem vycházet. Pátrání po tajemství Rózina rodu a vylíčení života takového, jaký tu byl. Spisovatelka v knize využila i svoje životní zkušenosti, také se totiž narodila v Československu, které opustila v 70. letech.

Vydalo nakladatelství Motto, 2013

10) Caitlin Moranová: Jak být ženou

A na konec si dáme trochu feminismu v podobě americké žurnalistky Caitlin Moranové. Probereme spoustu “vážných” ženských témat, jako třeba nehubnutí, neholení se a ukončení sexismu v časopisech. Nevěříte, že to jde i vtipně a s obrovským nadhledem? Věřte… Kniha pro všechny, kdo věří, že “feminismus je příliš důležitý, než aby ho řešily jen akademičky”.

Vydal HOST, 2012

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Vánoční tipy: 10 knih pro ženy”

  1. Bastera says:

    Skvělý výběr, pod tenhle článek se podepisuji, moc hezky napsané! Na některé si brousím také zuby 🙂 Krásný víkend

  2. Katka says:

    Ahoj, omlouvám se, jestli otravuji, ale chtěla bych tě poprosit, jestli by si neshlédla můj blog a třeba nenapsala do komentářů nějaké připomínky, pokud by si měla nápad jak blog zlepšit, tak budu moc ráda, když mi poradíš, teprve začínám a tvůj blog se mi moc líbí. Předem děkuji. http://milujemekihy.blogspot.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *