Vánoční tipy: 10 knih pro ženy

l151151Deset žen, deset různých názorů na knihy. Jakou knížku dát po stromeček (nebo k narozeninám, k výročí, k MDŽ…) ženě, přítelkyni, kamarádce, mamince? Tak hlavně jí prosím nedávejte knihy typu 5555 rad pro šikovné hospodyňky (“měla bys poklidit a uvařit”) ani knihy o dietách (“měla bys zhubnout”) a cvičení (“měla bys fakt zhubnout”). Zkuste něco romantického, optimistického a velmi mírně moudrého (tedy ne intelektuálsky přemoudřelého). Prostě něco tak akorát.

Monika Peetzová: Úterní ženy mezi bylinami a řepou

Kniha o nerozlučných kamarádkách. Jedna z nich se tentokrát pustí do stavby penzionu, kolem kterého by chtěla vybudovat krásnou zahradu. Společná práce, společné povídání – a jeden společný (samozřejmě tajemný a šarmantní) muž. Jak tento oddechový příběh plný přátelství a humoru (s malou detektivní zápletkou) dopadne?

Vydal HOST, 2014

Sophie Kinsella: Báječné mininakupování

Poslední díl shopaholické série. Hlavní hrdinka Becky se vdala a stala se matkou. Bude s ní její dcerka sdílet lásku k nakupování? Jako i další knihy této autorky (hodně doporučuji i starší knihu Bohyně v domácnosti) jde o příjemnou oddechovku s nadhledem a jemnou dávkou humoru.

Vydalo BB/art, 2011

Marcela Serranová: Deset žen

Deset různých žen, deset těžkých životních příběhů. Jejich psychoterapeutka je všechny pozvala, aby společně hledaly cestu ze strachu, nejistoty a samoty. Prolomí mlčení a přijmou nový pohled na svoje trápení? Odvážná, dojemná a lidsky hluboká kniha nejen o ženách a lidských vztazích.

Vydal HOST, 2014

Lenka Požárová: Jak jsem proje(d)la svět

“Zapálená kuchařka” Lenka Požárová procestovala Evropu, aby po několika jedno-druhových knihách napsala tuto cestovatelskou směsici. Není to jen kuchařka, ale také svérázný kulinářský průvodce po farmách, tržištích i restauracích plný krásných fotografií. Pro všechny, kdo se chystají na cesty, i pro ty, komu stačí přinést si trochu exotiky do vlastní kuchyně.

Vydalo nakladatelství O. O. T. B. Solutions, 2010

Ivana Mudrová: Tři anglické lásky

l128728Ne, ani tentokrát vám nenabízím romantiku. Spíš knihu o ní. Autorka v ní jde po stopách knih Jane Austenová, sester Bronteových a Daphne du Maurier, včetně jejich filmových zpracování. Pro fanynky těchto klasických anglických románů je to ten nejlepší dárek!

Vydalo nakladatelství Lidové noviny, 2010

Alena Thomas: Děláme si to doma sami

Provokativní název, ale ve skutečnosti zcela nezávadný obsah. A tím zcela myslím skutečně zcela. Pokud máte stejně jako já plné zuby různých chemikálií, které výrobci strkají do kosmetiky, čisticích a pracích prostředků i do jídla, je tohle knížka právě pro vás. Udělejte si to doma sami – čerstvé a nezávadné. Ušetříte přírodu, svoje zdraví i peníze.

Vydala Jota, 2014

Sylvia Plathová: Pod skleněným zvonem

Život ženy není vždycky jen růžový, někdy je naopak neuvěřitelně těžký. Tento autobiografický román je o celoživotním zápase s klinickou depresí. Sylvia Plathová se ale nikdy nelitovala, ale snažila si žít obyčejný život. Jedna z nejzajímavějších knih na podobné téma.

Vydalo Argo, 1998

David Deida: Cesta nespoutané ženy

l156050David Deida je jedním z nejlepších autorů knih o vztazích a o sexualitě, co znám. Nepřemílá dokola věci, které si můžete přečíst i jinde. Jde mnohem hlouběji. A nezůstává u teorie. Nabízí pochopení ženské (a v jiných knihách mužské) role ve vztahu, ženské touhy milovat a zaplavit partnera a celý svět láskou. Od Deidy jsem si nechala poradit i já a věřte mi, bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat.

Vydala Synergie, 2013

Zdenka Beckerová: Róziny dcery

Kniha o matkách a dcerách, jejíž děj se odehrává v nám blízkém prostředí. Po roce 1968 jedna dcera emigruje, jedna zůstane v Bratislavě a naučí se s režimem vycházet. Pátrání po tajemství Rózina rodu a vylíčení života takového, jaký tu byl. Spisovatelka v knize využila i svoje životní zkušenosti, také se totiž narodila v Československu, které opustila v 70. letech.

Vydalo nakladatelství Motto, 2013

10) Caitlin Moranová: Jak být ženou

A na konec si dáme trochu feminismu v podobě americké žurnalistky Caitlin Moranové. Probereme spoustu “vážných” ženských témat, jako třeba nehubnutí, neholení se a ukončení sexismu v časopisech. Nevěříte, že to jde i vtipně a s obrovským nadhledem? Věřte… Kniha pro všechny, kdo věří, že “feminismus je příliš důležitý, než aby ho řešily jen akademičky”.

Vydal HOST, 2012

httpv://www.youtube.com/watch?v=9zUszTDrNz4

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Vánoční tipy: 10 knih pro ženy”

  1. Bastera says:

    Skvělý výběr, pod tenhle článek se podepisuji, moc hezky napsané! Na některé si brousím také zuby 🙂 Krásný víkend

  2. Katka says:

    Ahoj, omlouvám se, jestli otravuji, ale chtěla bych tě poprosit, jestli by si neshlédla můj blog a třeba nenapsala do komentářů nějaké připomínky, pokud by si měla nápad jak blog zlepšit, tak budu moc ráda, když mi poradíš, teprve začínám a tvůj blog se mi moc líbí. Předem děkuji. http://milujemekihy.blogspot.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *