10 tipů pro mimoškolní sebevzdělávání (zdarma a online) – 3. část

school-knowledge-concept_23-2147503320
Chcete se naučit čínsky? Konečně proniknout do tajů programování v JavaScriptu? Pokročit ve znalostech online marketingu? Založit permakulturní zahradu? Nebo dokonce studovat na Harvardu? V dnešní době je všechno možné. Dokonce u toho nemusíte ani vyjít ze svého pokoje. Nebo zaplatit jedinou korunu.

Tato poslední část přináší tipy na unikátní kurz Excelu v češtině, dozvíte se, kde najdete odpověď na otázku „Ve které válce se inspiroval autor Hry o trůny?“, a taky jak studovat na Harvardu nebo na jiné světové univerzitě.

 

7) Microsoft Excel: Jak na Excel

http://www.jaknaexcel.cz/

pavel lasák“Jak na Excel” je série přehledně zpracovaných lekcí, které vytváří a zveřejňuje Pavel Lasák, lektor Excelu (ve firmách, na MUNI a v projektu Czechitas), nadšenec, sympaťák a pohodový člověk. Díky němu si můžete přečíst všechny články a postupy v češtině.

V kurzu se dozvíte vše o grafech, funkcích, databázích, kontingenčních tabulkách a dalších vychytávkách. Přehled témat najdete na stránce http://office.lasakovi.com/excel/zaklady/on-line-kurz-zdarma/.

Můžete si zde zdarma stáhnout i e-book se základy Excelu. Pokud upřednostňujete videokurzy a nebo jestli potřebujete certifikát o absolvování kurzu, třeba kvůli pracovnímu uplatnění, budete se muset obrátit na placenou verzi na platformě Seduo.

8) online kurzy: edX

http://www.edx.org/

edx-logo-headerEdX je jedna z platforem nabízející MOOC (Massive Open Online Courses). Další, které nabízejí kurzy zdarma, jsou třeba Coursera, Kadenze, Canvas, Alison nebo FutureLearn. Zatím mě nejvíc nadchlo právě edX, možná proto, že je pro mě nejpřehlednější. Hned v popisku kurzu zjistíte, jestli je placený, nebo ne. A těch neplacených je tam většina.

Tedy – neplacené je absolvování kurzu. Platí se většinou až za vydání certifikátu o jeho absolvování, a ten si (většinou) objednáváte a platíte až ve chvíli, kdy víte, že jste kurz úspěšně absolvovali a na certifikát máte právo. Což mi přijde velmi fér.

Některé kurzy jsou self-paced (pokrok si řídíte sami), jiné probíhají od-do (vybíráte z current/ starting-soon/ upcoming) a jsou vypisovány a lektorovány v reálném čase. Potom se v nich každý týden objeví nové studijní materiály, videa a testy. Jelikož každý kurz má jiného pořadatele, má i jiný průběh a jiné požadavky.

V nabídce jsou stovky (přes 1300) kurzů rozdělených podle kategorií – např. design, byznys, historie, právo, jazyky, programování, biologie, ale třeba i zdravá strava nebo etika.

A teď to nejlepší: kurzy přes edX a další platformy pořádají světové univerzity, díky čemuž si můžete vyzkoušet studovat kdekoliv po světě – klidně i na Harvardu, záleží jen na vašich jazykových znalostech. Já jsem třeba zkusila kurz na univerzitě v australském Newcastlu a jsem moc spokojená.

Učit se můžete na webu nebo přes aplikaci (Android, iOS). Mimo jednotlivých neplacených kurzů (platíte pouze, pokud chcete certifikát) se můžete účastnit i mikro- a masterprogramů, to už je ale většinou zpoplatněné.

9) alternativy: Akademie soběstačnosti

http://www.akademiesobestacnosti.cz/videa.php?kat=zdarma

akademie soběstačnostiJak vytvořit soběstačnou lokální komunitu? Jak žít bez peněz a mimo systém? Jak si založit permakulturní zahradu a pěstovat bylinky? A o jaké zkušenosti se mohou podělit stavitelé přírodních domů? Pokud vás zajímaví právě takovéto otázky, určitě se zaregistrujte do Akademie soběstačnosti.

Na uvedeném odkazu najdete spoustu záznamů přednášek a dokumentů, které vám můžou poradit, nasměrovat, inspirovat vás. Hlavními tématy jsou přírodní stavby, soběstačnost, výživa a alternativní léčba, vytváření komunit a sdílení, cesta z města, vědomý sex atd. Řečníci a lektoři jsou většinou lidi z praxe, ve světě alternativy poměrně známí a uznávaní.

Všechna tato videa jsou zdarma, další je možné shlédnout za mírný poplatek.

10) krátké odpovědi: TED-Ed

http://ed.ted.com/

http://www.youtube.com/user/TEDEducation

TEDEd-TopicsUnitPlatforma TEDx je známá hlavně tím, že pořádá konference po celém světě, na kterých mluví velmi zajímaví a inspirující lidé. Videa z konferencí se potom ocitají na YouTube a ty nejlepší jsou překládané do dalších jazyků. Už jen to by mohlo být součástí vašeho sebevzdělávání.

TED-Ed (Education) ale nabízí i další možnost: krátká videa (3-10 minut), ve kterých se odpovídá na jednu otázku. Takovou, která vás vždycky zajímala, jen jste nevěděli, kde najít odpověď. Třeba: které historické války inspirovaly Hry o trůny? Jak se stal Drákula nejznámějším upírem? Proč se lidi přidávají k sektám? Nebo – jak si vyrobit magnetický sliz?

Videa jsou pojatá skutečně zajímavě, i jejich výtvarná stránka potěší. Někdy na otázky odpovídají, někdy je kladou (riddles). Na stránkách už jich je 250 000 a stále přibývají, některá mají i české titulky. Část z nich je seřazená do sérií – třeba Awesome natureMath in real life nebo Before and after Einstein.

TED-Ed můžete sledovat na webu nebo na YouTube. Doporučuju ale sledovat přímo na webu, protože jen tam najdete u každého videa i kvíz, odkazy na zdroje pro ty, koho téma zajímá víc do hloubky, a diskusi.

A to stále není všechno!

V předchozích článcích jsem vám dala 10 tipů a snažila jsem se zahrnout co nejvíc způsobů, jak se vzdělávat, když už nechodíte do školy. Online a zdarma. Schválně jsem ale neuvedla další 4 velmi důležité způsoby:

1) četba blogů a článků

2) četba e-knih

3) sledování videí a prohlížení slidů

4) poslouchání podcastů

Asi chápete proč. Jsou to obecné věci a těch tipů by u každého bylo strašně moc. No, aspoň mám námět na další sérii článků.

Nezapomeňte ale, že online + zdarma není jediná možnost. Existuje spousta dalších způsobů, kvůli kterým ale už musíte zvednout zadek od počítače (a navštívit nějaké to setkání nebo workshop) nebo utratit pár korun (cena placených kurzů se obvykle pohybuje od 150 do 4000 korun).

A asi vás nepřekvapí, když už jsme na literárním blogu, že moje úplně neojblíbnější vzdělávací činnost je četba knih. Nemusí to být ani přímo učebnice, dokonce ani populárně-vzdělávací literatura. Spoustu věcí o světě nebo sami o sobě se dozvíte i z beletrie. No fakt!

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *