Na čem pracuju: únor 2017

ukaž co dělášÚnor jsem začala oslavou Imbolcu – svátku nové naděje a nových plánů. Zima končí, a tak střídavě odpočívám a nabírám síly a střídavě se snažím pracovat a dohánět, na co přes sezónu není čas. Učit se, urovnávat si myšlenky i věci, opravovat nábytek a udržovat dobré vztahy s dobrými lidmi.

Třicátý třetí díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v únoru?

Pracovala jsem o sto šest – a přesto jsem “splnila” jen asi polovinu toho, co jsem potřebovala. Hlavně jsem se snažila zrehabilitovat a nabrat fyzičku před začátkem sezóny, učit se (sama sebe i prcka, dřív než začnu zase jezdit každý týden mimo domov) a psát. A začít i s prací na domečku, ale to ještě nešlo. Tak aspoň zpracovat asi tisíc maličkostí (pracovních i osobních), na které na jaře už prostě nebude čas.

1) korektury/editace: pouze v Rovnosti, jako vždy

2) psaní: top 10 knih o lásce (když už byl ten Valentýn), článek o bozích Mezopotamie a o hrušních a hruškách. Vlastní knihy jsem napsala pouhou stránku. Ale aspoň se mi podařilo dopsat všechny poznámky do stavebního deníku.

Návštěvnost tentokrát nebyla rekordní, přece jen to byl krátký měsíc: 4848 UN/ 6398 návštěv.

3) co jsem četla: O čem mluvím, když mluvím o běhání (Murakami) – to byla naprosto skvělá motivace k běhání, podobně jako běhací komiks o Zátopkovi. Pak jsem zkusila i dvojjazyčné vydání Alenky v říši divů, ale děsně mě to štvalo, po každé anglické větě jsem si říkala: to je asi hloupost, to asi chápu blbě, ne? A ono ne. Ono to tak bylo napsáno. Takže zajímavé, ale stačilo.

Filmy: koukala jsem opět docela hodně – romantický Jak přicházejí sny (Robin Williams), mysteriózní horor o lovci démonů Constantine (Keanu Reeves, podle komiksů), temné steampunkové městské fantasy Město ztracených dětí, drsná fantazie Krajina přílivu, český sitcom Kosmo, eko-sci-fi Den kdy se zastavila Země (Keanu Reeves jako mimozemšťan), úžasná nová marvelovka Doctor Strange, starší film Cry Baby, kde mladý Johnny Depp hraje  rockenroll, a symboly a záhadami nabitý Santiniho jazyk (podle knihy Miloše Urbana).

4) malování: zelený duch lesa, bažináč – obrázek na téma měsíce na projektu Ilustrace. A rovnou říkám, že postava se mi sice kreslila dobře, ale s výsledkem moc spokojená nejsem. Měl mít prostě jinou atmosféru.

5) koupila jsem si nový mobil, bílý Cubot Rainbow. Konečně mám fungující GPS, foťák, diář, mobilní kancelář a čtečku knih v jednom. Teď testuju různé aplikace a chystám na ně + na ten mobil recenze.

6) učení: snažila jsem se zabrat v angličtině, HTML i srbštině, se kterou jsem začala minulý rok a aktuálně umím 50 základních slovíček. Díky Duolingu, Memrise a Codecademy mě to hodně baví, skoro se musím krotit, abych u toho nestrávila víc času než u ostatní práce.

7) další drobnosti: psaní meilů, reklamace starého mobilu, návštěva technického muzea, daň z nemovitostí, výměna starého mobilu za pytlík oříšků, zjišťování informací a plánování výsadby na pole…

8) domeček + doma + na návštěvě: na začátku měsíce jsem byla opět na Pasekách, na konci na domečku. První jarní pobyt jsem ale vzdala po třech dnech mlh a nočního mrazu. V místnosti, kterou chci opravit, bylo stále jak v lednici, takže jediné, co mi šlo, bylo tlučení kladivem do zdi. Otloukla jsem další kus omítky, ale na nějaké tvoření nebyla energie. Nepomohlo ani to, že mě paní sousedka zásobovala jídlem – úžasným rizotem a gulášem…

Zato doma se mi vedlo, v panelákových podmínkách jsem rozřezala napůl police jedné ze starých knihoven Billy z Ikey, vyvrtala nové otvory a knihovnu sestavila v poloviční šířce. Všechno kupodivu sedělo, takže radost.

9) pohyb a zdraví: od 15. února jsem konečně začala něco jako běhat, spíš teda chodit svižným tempem. Bylo to 7 + 7 + 10 km a dalších skoro 10 km s batohem na zádech. K tomu štípání dřeva. A úplně navíc téměř každodenní rehabilitace + zatím 4x elektromagnety na moje pochroumané prsty. Pomalu nabírám fyzičku, jupí. Akorát to teda zabírá strašně moc času, nejupí…

10) v minisoutěži Mahenovy knihovny jsem vyhrála nádhernou látkovou hand-made kniho-tašku. Moc za ni děkuji!

taška

 Co budu dělat v březnu?

1) korektury/editace: v Rovnosti + kniha Ondřeje Netíka

2) psaní: spousta nápadů a málo času. Určitě chci napsat článek o sumerské literatuře (bude navazovat na články o dějinách a bozích Mezopotámie, které už jsou na blogu), o dalších ovocných stromech, recenze na pár filmů podle knih a komiksů (Constantine, Vrána, Santiniho jazyk) a snad i další články. Hodně materiálu si přivezu z konference o stavbách z přírodních materiálů, která bude 10.-12. 3. v Praze. Jo a taky chci zase trochu pohnout s tím mým “románem”, který je pořád v začátcích.

3) co budu číst: zase kousek Souostroví Gulag, potom Neznámému bohu od Steinbecka, komiks Hellblazer, western Hranice a Knihy džunglí od Kiplinga. Mimo to teď pilně studujeme příručky o permakulturní zahradě a sázení všeho možného.

4) malování: na projektu Ilustrace vyhlásili téma měsíce Historická osobnost. Sama jsem pro to hlasovala, teď jen, kdo to bude (trochu koketuju s Gilgamešem nebo jinou postavou ze světa starověké literatury).

5) další plány: koupit nový notebook, podat daňové přiznání, pořídit plachtu na trávu a vozík, nové dveře a okna, koupit měřicí pásmo a vykolíkovat pole, nechat zkontrolovat plyn, zavést internet do domečku, prodat/rozdat nepotřebné oblečení a knihy, zprovoznit (po pěti letech) kolo, udělat pořádek v počítači a zazálohovat fotky i dokumenty, zazdít díru ve zdi (udělat z ní výklenek), zajít na úřad zaplatit poplatek za popelnice…

6) největší projekt měsíce března = osázet pole: promýšlíme to už měsíc a pořád nemáme úplně jasno. Chceme tam vybudovat velký dvoj-kompost, nechat místo na budoucí boudu s posezením a poblíž zasázet nějaké jedlé keře. Pak pár záhonků, jen co zryjeme rýčem, a pak pole dýní a topinambur a malin a ostružin. Na druhé straně nechat volný kus bylinkové louky (minulý rok jsme tam viděli kostival a třezalku). Zbytek zase na podzim nebo příští rok.

Sázet a sít chceme:

– v březnu:

  • keře: rakytník, dřín, rybíz, ostružiny, maliny, černý bez, aronie, hloh
  • topinambury
  • hrách
  • pastiňák
  • vodnici, ředkvičky
  • rajčata – klasická červená, žluté hruštičky, zelená a divoká
  • fenykl
  • mrkev a petržel
  • celer
  • cibule (ze semínek)
  • čili papričku (aspoň jednu)
  • bylinky: majoránka, máta, libeček, petržel, lžičník lékařský…

– v dubnu a květnu:

  • bylinky: rozmarýn, šalvěj, pelyněk a estragon, kopr, kmín, kotvičník, heřmánek, šrucha, bazalka a bazalka posvátná (tulsi), třapatka, koriandr, brutnák, ostropestřec, šanta…
  • mangold
  • cibuli – bílá, červená, šalotka, sečka
  • červenou řepu
  • kapustu – růžičková a kadeřavá
  • cukety a dýně – hokkaida, muškátové, velké…
  • patizony
  • kukuřici
  • brokolici (výhonková)
  • fazole – keříčkové i pnoucí, na lusky i na semena
  • okurky nakladačky
  • roketu
  • salát – klasický, kadeřavý, dubáček, čekanka…
  • špenát

Máte tipy na další rostliny – keře, zeleninu nebo bylinky?

Výměnný bazárek:

Nemáte náhodou přebytečná semínka/ řízky/ hlízky/ cibulky?

Vyměním za naše přebytky – momentálně např. dýňovou marmeládu a sušené bylinky (kopřivy, meduňka…), oblečení na malé kluky (1-9 let), jinak taky umíme (teda Lenka umí) boží hummus, muffiny, bábovky a další pochoutky. A já umím fresh ze zeleného ječmene 😉

Nebo za budoucí přebytky (počítám s tím, že se nám zase přemnoží dýně a letos i bylinky, snad i další věci).

Příští rok (snad) budeme mít i vlastní semínka/řízky atd., takže můžeme podarovat zase někoho dalšího. Už letos se můžeme podělit o řízky josty a odkopky meduňky, příští rok toho bude určitě víc.

Možností je spousta…

tohle bude naše pole
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *