Článek na ukázku: Když se řekne “Brno”

watercolor-painting-of-ink-well-and-feather-quill_1048-3205Ukázka článku, který má za úkol nalákat na procházku centrem Brna (nebo do obchůdků a podniků v centru Brna) a následně na stejnojmenný portál, který o dění v Brně informuje. Článek jsem psala v prosinci roku 2015 v rámci výběrového řízení na pozici píšícího editora v CentrumBrna.cz (prošla jsem až k ústnímu pohovoru, kde jsem údajně skončila druhá…), nebyl tedy nikdy publikovaný.

Zadání bylo následující:

– titulek cca 40 znaků, perex do 226 znaků, tělo článku 3600-4 400 znaků

Jak jsem se s úkolem vypořádala?

Když se řekne „Brno“: jak a kde poznat historii i stylovou současnost

Centrum Brna žije stylovými obchůdky, kavárnami a hudebními kluby. Pojďte se vydat na procházku jeho historií i současností. Nebude dlouhá a pokusí se vám ukázat alespoň malou část toho, co Brno svým návštěvníkům nabízí.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Brno? Radim, který se v Brně narodil, hned odpovídá: „Brno, to jsou ty nejlepší bary, vinárny a hospody. Včera jsem byl v mém oblíbeném Výčepu Na stojáka, najdete ho za Jakubem. Prý nedávno dostal nějakou cenu pro nejlepší pivní bar mezi Aší a Břeclaví – ale to jsem věděl už dávno…“

Studentka Tereza má Brno spojené s inovacemi a konferencemi z oblasti marketingu. „Nejraději mám Marketing Festival, tři dny nabité přednáškami a workshopy, které se odehrávají vždy v listopadu v Janáčkově divadle, a menší Inspirativní rána, při kterých se každý měsíc nechám probudit dobrou kávou a přednáškou vybraného zajímavého člověka,“ svěřuje se.

Pestrá brněnská historie: vítězná obrana a první továrny

Brno je město mnoha tváří. Některé z nich svítí barvami jako nová kašna na upravené terase Janáčkova divadla, jiné jsou zadumané nad historií, která někdy na město těžce dolehla – třeba když tisícovka vyhladovělých Brňanů v čele s Raduitem de Souches odolávala přesile Švédů. A odolala. Dodnes to připomíná zvonění poledne v 11 hodin nebo nenápadný památník poslední dělové koule vystřelené na Brno, který najdete na severovýchodní straně špilberského parku.

Brno také bylo vždy centrem vědy a výzkumu. Zakladatele genetiky Johana Gregora Mendela, kterého připomíná expozice v klášteře na Starém Brně, vám jistě představovat nemusím. Na konci 18. století v Brně vznikla první textilní továrna v českých zemích. Dnes ji připomínají jen opuštěné budovy, které ale v poslední době ožívají, jako např. Galerie Vaňkovka. První bylo Brno také v zavedení veřejné dopravy nebo elektrického osvětlení dnešního Mahenova divadla. Tuto událost připomíná památník ve tvaru čtyř žárovek stojící nedaleko.

Současné Brno: výstaviště, kavárny a obchodní pasáže

I v dnešní době Brno ukazuje, že se nebojí výzev a nových technologií. Při pohledu z petrovských teras upoutá netradiční vizuál AZ Tower, nejvyšší budovy v České republice. Ze stejného místa dohlédneme i na brněnské výstaviště s největší výstavní halou ve střední Evropě. V jeho areálu se nachází VIDA centrum, které spojuje vědu a zábavu.

Brno je také městem kultury. A brněnská kultura, to je v první řadě Leoš Janáček. V domku na zahradě Chleborádovy vily si můžete prohlédnout, jak bydlel a pracoval. Dokonce tu stojí jeho oblíbený klavír Ehrbar. Zkrátka v Brně nepřijdou ani vyznavači vizuálního umění, kteří mohou navštívit třeba expozici Moravské galerie v Pražákově paláci, kterou kurátoři ozvláštnili skluzavkou spojující první a druhé podlaží budovy.

Brňané dokážou umění a krásno propojit s dalšími příjemnými prožitky. Můžete například vyhledat kavárničku Naše věci, ve které vám ke kávě a zákusku nabídnou i autorské šperky nebo šité dekorace. Vizuálně zajímavý zážitek přináší interiér kavárny Atlas, která se nachází na Žerotínově náměstí, nebo rustikálně laděné pekařství a kavárna Charakter na ulici Orlí.

Brno ale nejsou jen kavárny. Ať už hledáte klasickou pivnici nebo tajemně vonící čajovnu, máte z čeho vybírat. Při návštěvě centra města byste neměli vynechat čokoládový bar Minach v Alfa pasáži, restauraci spojující nejkvalitnější domácí suroviny a francouzskou kuchyni La Bouchée, Moravskou chalupu s tradiční moravskou kuchyní a možností degustace kvalitních vín nebo dnes už legendární Bar, který neexistuje.

Když zrovna nebudete mít chuť sedět a popíjet horkou kávu, vydejte se nakupovat. Projděte pasáže historických domů – krásný je třeba Dům pánů z Lipé. Narazíte na obchůdek Sindibád, z něhož se line vůně koření, na prodejnu vynikajících octů, olejů a dalších pochutin Vom Fass, ráj výběrových sýrů Gran Moravia nebo další voňavý krámek, tentokrát prodávající soli do koupele a svíčky, s názvem Mydlidědek.

Až vás omrzí i nakupování a začne se stmívat, využijte nabídku některého hudebního klubu. Přímo v centru najdete cestovatelský klub Livingstone a meditativně laděnou Skleněnou louku, jen pár zastávek to je na Flédu, kde to doslova duní hudbou, nebo do Staré pekárny, která je zaměřená spíš na jazz a alternativu.

Kdybych vám měla představit skutečně všechny zajímavé podniky a možnosti, které Brno nabízí, nestačil by jeden článek, ale musela bych jich napsat mnohem víc. Proto si další články a tipy najděte na webu, který to už udělal a kde stále přibývají další: na CentumBrna.cz.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *