Básně v ulicích 5

poetring

Původně jsem pro vás chystala článek u příležitosti Velkého knižního čtvrtku, který byl včera. Potom ale přišlo několik komplikací a jiných nápadů (stejně o Velkém čtvrtku všichni víte) a nakonec bych vám chtěla představit úplně jinou, ale zato hodně zajímavou alternativní událost, která se jmenuje Guerilla poetring neboli Básnění v ulicích. Mám ráda guerillový marketing i guerillové zahradničení a teď k těmto sympatickým počinům přidávám guerilla poetring. O co jde a jak se můžete připojit se dozvíte v článku.

Celý projekt je iniciativa mladé ostravské básnířky a dramaturgyně Blanky Fišerové a lidí kolem ní. První kolo se uskutečnilo v létě 2013 v Ostravě, od té doby se ale událost rozrostla do dalších měst České republiky a dokonce i za hranice. Je to akce typu “lidé lidem”, Blanka a sdružení básníků a přátel básní Upstairs vyhlašuje jen data akcí a řeší pravidla akce a koordinaci na FB stránkách. Co si napíšeme nebo přečteme záleží jen na nás. Do projektu se zapojila ostravská knihovna a nově i jedna knihovna v Brně – o dalších se dozvíme během dneška.

Jak na to: stručně řečeno jde o schovávání a nacházení básní v ulicích. Mohou to být básně vašeho oblíbeného básníka (ovšem pozor na autorská práva), nebo ještě lépe vaše vlastní verše. Napište je na kousek papíru, připojte kontakt na FB této události a vyvěste nebo schovejte někde ve městě. Potom místo s básní vyfoťte a fotku s popisem místa pošlete na určenou webovou stránku (FB stránku Guerilla poetringu). To proto, aby vaši báseň mohli najít a přečíst všichni ostatní. Nebo naopak – začněte u FB stránky a skončete u čtení básní v ulicích. Kompletní pravidla najdete na webu Guerilla poetring.

A proč si autoři projektu vybrali pro páté básnění v ulicích právě dnešní datum? Protože dnešek je Světový den poezie!

Dívejte se tedy dnes pozorně kolem sebe, třeba narazíte na ukrytou báseň…

Web projektu: guerillapoetring.webnode.cz

FB stránky: https://www.facebook.com/guerillapoetring

FB událost: https://www.facebook.com/events/217166731815422/

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

4 replies to “Básně v ulicích 5”

 1. Tempé says:

  Tohle je opravdu nádherná akce! Se zaujetím jsem dočetla až do konce a jen co dopíšu tento komentář vrhám se na stránky s tichou modlitbou, ať existuje něco podobného i v našem městě! :)) Je dobře, že jsi se nakonec rozhodla nenapsat o Velkém knižním čtvrtku! 😀

  1. Lenny says:Author

   Že jo, mně takovéto partyzánské akce taky přijdou naprosto úžasné!

 2. Bastera says:

  Na Facebooku jsem přidaná, ale zatím jsem jen tichý pozorovatel a těším se na útok 🙂

 3. […] akcí, které nakonec měly i nejvyšší návštěnost – Tanec a handicap, den první a Guerilla Poetring. Nejčtenější literární článek byl medailonek Paula Verlaina. Z vyhledávačů vás sem […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *