Na čem pracuju: únor 2017

ukaž co dělášÚnor jsem začala oslavou Imbolcu – svátku nové naděje a nových plánů. Zima končí, a tak střídavě odpočívám a nabírám síly a střídavě se snažím pracovat a dohánět, na co přes sezónu není čas. Učit se, urovnávat si myšlenky i věci, opravovat nábytek a udržovat dobré vztahy s dobrými lidmi.

Třicátý třetí díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v únoru?

Pracovala jsem o sto šest – a přesto jsem “splnila” jen asi polovinu toho, co jsem potřebovala. Hlavně jsem se snažila zrehabilitovat a nabrat fyzičku před začátkem sezóny, učit se (sama sebe i prcka, dřív než začnu zase jezdit každý týden mimo domov) a psát. A začít i s prací na domečku, ale to ještě nešlo. Tak aspoň zpracovat asi tisíc maličkostí (pracovních i osobních), na které na jaře už prostě nebude čas.

1) korektury/editace: pouze v Rovnosti, jako vždy

2) psaní: top 10 knih o lásce (když už byl ten Valentýn), článek o bozích Mezopotamie a o hrušních a hruškách. Vlastní knihy jsem napsala pouhou stránku. Ale aspoň se mi podařilo dopsat všechny poznámky do stavebního deníku.

Návštěvnost tentokrát nebyla rekordní, přece jen to byl krátký měsíc: 4848 UN/ 6398 návštěv.

3) co jsem četla: O čem mluvím, když mluvím o běhání (Murakami) – to byla naprosto skvělá motivace k běhání, podobně jako běhací komiks o Zátopkovi. Pak jsem zkusila i dvojjazyčné vydání Alenky v říši divů, ale děsně mě to štvalo, po každé anglické větě jsem si říkala: to je asi hloupost, to asi chápu blbě, ne? A ono ne. Ono to tak bylo napsáno. Takže zajímavé, ale stačilo.

Filmy: koukala jsem opět docela hodně – romantický Jak přicházejí sny (Robin Williams), mysteriózní horor o lovci démonů Constantine (Keanu Reeves, podle komiksů), temné steampunkové městské fantasy Město ztracených dětí, drsná fantazie Krajina přílivu, český sitcom Kosmo, eko-sci-fi Den kdy se zastavila Země (Keanu Reeves jako mimozemšťan), úžasná nová marvelovka Doctor Strange, starší film Cry Baby, kde mladý Johnny Depp hraje  rockenroll, a symboly a záhadami nabitý Santiniho jazyk (podle knihy Miloše Urbana).

4) malování: zelený duch lesa, bažináč – obrázek na téma měsíce na projektu Ilustrace. A rovnou říkám, že postava se mi sice kreslila dobře, ale s výsledkem moc spokojená nejsem. Měl mít prostě jinou atmosféru.

5) koupila jsem si nový mobil, bílý Cubot Rainbow. Konečně mám fungující GPS, foťák, diář, mobilní kancelář a čtečku knih v jednom. Teď testuju různé aplikace a chystám na ně + na ten mobil recenze.

6) učení: snažila jsem se zabrat v angličtině, HTML i srbštině, se kterou jsem začala minulý rok a aktuálně umím 50 základních slovíček. Díky Duolingu, Memrise a Codecademy mě to hodně baví, skoro se musím krotit, abych u toho nestrávila víc času než u ostatní práce.

7) další drobnosti: psaní meilů, reklamace starého mobilu, návštěva technického muzea, daň z nemovitostí, výměna starého mobilu za pytlík oříšků, zjišťování informací a plánování výsadby na pole…

8) domeček + doma + na návštěvě: na začátku měsíce jsem byla opět na Pasekách, na konci na domečku. První jarní pobyt jsem ale vzdala po třech dnech mlh a nočního mrazu. V místnosti, kterou chci opravit, bylo stále jak v lednici, takže jediné, co mi šlo, bylo tlučení kladivem do zdi. Otloukla jsem další kus omítky, ale na nějaké tvoření nebyla energie. Nepomohlo ani to, že mě paní sousedka zásobovala jídlem – úžasným rizotem a gulášem…

Zato doma se mi vedlo, v panelákových podmínkách jsem rozřezala napůl police jedné ze starých knihoven Billy z Ikey, vyvrtala nové otvory a knihovnu sestavila v poloviční šířce. Všechno kupodivu sedělo, takže radost.

9) pohyb a zdraví: od 15. února jsem konečně začala něco jako běhat, spíš teda chodit svižným tempem. Bylo to 7 + 7 + 10 km a dalších skoro 10 km s batohem na zádech. K tomu štípání dřeva. A úplně navíc téměř každodenní rehabilitace + zatím 4x elektromagnety na moje pochroumané prsty. Pomalu nabírám fyzičku, jupí. Akorát to teda zabírá strašně moc času, nejupí…

10) v minisoutěži Mahenovy knihovny jsem vyhrála nádhernou látkovou hand-made kniho-tašku. Moc za ni děkuji!

taška

 Co budu dělat v březnu?

1) korektury/editace: v Rovnosti + kniha Ondřeje Netíka

2) psaní: spousta nápadů a málo času. Určitě chci napsat článek o sumerské literatuře (bude navazovat na články o dějinách a bozích Mezopotámie, které už jsou na blogu), o dalších ovocných stromech, recenze na pár filmů podle knih a komiksů (Constantine, Vrána, Santiniho jazyk) a snad i další články. Hodně materiálu si přivezu z konference o stavbách z přírodních materiálů, která bude 10.-12. 3. v Praze. Jo a taky chci zase trochu pohnout s tím mým “románem”, který je pořád v začátcích.

3) co budu číst: zase kousek Souostroví Gulag, potom Neznámému bohu od Steinbecka, komiks Hellblazer, western Hranice a Knihy džunglí od Kiplinga. Mimo to teď pilně studujeme příručky o permakulturní zahradě a sázení všeho možného.

4) malování: na projektu Ilustrace vyhlásili téma měsíce Historická osobnost. Sama jsem pro to hlasovala, teď jen, kdo to bude (trochu koketuju s Gilgamešem nebo jinou postavou ze světa starověké literatury).

5) další plány: koupit nový notebook, podat daňové přiznání, pořídit plachtu na trávu a vozík, nové dveře a okna, koupit měřicí pásmo a vykolíkovat pole, nechat zkontrolovat plyn, zavést internet do domečku, prodat/rozdat nepotřebné oblečení a knihy, zprovoznit (po pěti letech) kolo, udělat pořádek v počítači a zazálohovat fotky i dokumenty, zazdít díru ve zdi (udělat z ní výklenek), zajít na úřad zaplatit poplatek za popelnice…

6) největší projekt měsíce března = osázet pole: promýšlíme to už měsíc a pořád nemáme úplně jasno. Chceme tam vybudovat velký dvoj-kompost, nechat místo na budoucí boudu s posezením a poblíž zasázet nějaké jedlé keře. Pak pár záhonků, jen co zryjeme rýčem, a pak pole dýní a topinambur a malin a ostružin. Na druhé straně nechat volný kus bylinkové louky (minulý rok jsme tam viděli kostival a třezalku). Zbytek zase na podzim nebo příští rok.

Sázet a sít chceme:

– v březnu:

 • keře: rakytník, dřín, rybíz, ostružiny, maliny, černý bez, aronie, hloh
 • topinambury
 • hrách
 • pastiňák
 • vodnici, ředkvičky
 • rajčata – klasická červená, žluté hruštičky, zelená a divoká
 • fenykl
 • mrkev a petržel
 • celer
 • cibule (ze semínek)
 • čili papričku (aspoň jednu)
 • bylinky: majoránka, máta, libeček, petržel, lžičník lékařský…

– v dubnu a květnu:

 • bylinky: rozmarýn, šalvěj, pelyněk a estragon, kopr, kmín, kotvičník, heřmánek, šrucha, bazalka a bazalka posvátná (tulsi), třapatka, koriandr, brutnák, ostropestřec, šanta…
 • mangold
 • cibuli – bílá, červená, šalotka, sečka
 • červenou řepu
 • kapustu – růžičková a kadeřavá
 • cukety a dýně – hokkaida, muškátové, velké…
 • patizony
 • kukuřici
 • brokolici (výhonková)
 • fazole – keříčkové i pnoucí, na lusky i na semena
 • okurky nakladačky
 • roketu
 • salát – klasický, kadeřavý, dubáček, čekanka…
 • špenát

Máte tipy na další rostliny – keře, zeleninu nebo bylinky?

Výměnný bazárek:

Nemáte náhodou přebytečná semínka/ řízky/ hlízky/ cibulky?

Vyměním za naše přebytky – momentálně např. dýňovou marmeládu a sušené bylinky (kopřivy, meduňka…), oblečení na malé kluky (1-9 let), jinak taky umíme (teda Lenka umí) boží hummus, muffiny, bábovky a další pochoutky. A já umím fresh ze zeleného ječmene 😉

Nebo za budoucí přebytky (počítám s tím, že se nám zase přemnoží dýně a letos i bylinky, snad i další věci).

Příští rok (snad) budeme mít i vlastní semínka/řízky atd., takže můžeme podarovat zase někoho dalšího. Už letos se můžeme podělit o řízky josty a odkopky meduňky, příští rok toho bude určitě víc.

Možností je spousta…

tohle bude naše pole
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *