Na čem pracuju: duben + květen 2017

ukaž co dělášRozhodla jsem se rozjet opravy domečku ve velkém. Jenže ono se to líp řekne a napíše tady do počítače, než potom udělá v reálu. Zvlášť když se vám do toho pořád motají směny v Brně, čekání na řemeslníky, zalívání zahrádky kvůli současnému suchu, vyřizování povolení od úřadů i sousedů, shánění peněz a materiálu a nástrojů a lidí… A strach. Ten asi nejvíc.

Třicátý pátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc (nebo výjimečně za 2) píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v dubnu a květnu?

1) korektury/editace: v Rovnosti a jedna menší nová spolupráce

2) psaní: sepsala jsem třetí díl seriálu o ovocných stromech, tentokrát o dřínu, a velký článek o nejstarší sumerské literatuře a další o sumerských mýtech. Tím končím se starověkým Sumerem, další bude Egypt a pak Čína.

Navštívila jsem workshop tvůrčího psaní pod vedením Evy Talpové (ukázku s názvem Sakurový sen si můžete přečíst na blogu). A aby toho nebylo málo, navázala jsem novou psací spolupráci (určitě sem pak dám odkazy na napsané články).

Návštěvnost: v dubnu se držela na 2926 UN/ 4548 návštěv, zato v květnu klesla na 2237 UN/ 3621 návštěv. Vím, že málo (nebo spíš málo často) píšu, snad se to zase zlepší.

3) co jsem četla: vlastně skoro nic, momentálně pouze studuju články a příručky na téma “výsadba rakytníku” nebo “svépomocné betonování”… Zkoušela jsem aspoň komiks, ale Hellblazer byl příliš depresivní. Na konci května jsem se přece jen začetla do komiksu s názvem Habibi.

Filmy: kultovní Rok ďábla a hned potom Balada pro banditu. Jinak jsem si spíš pouštěla hudbu a na konci května jsem koukla na Kazmu Kazmiče a jedno vytuněné Prostřeno.

4) učení: angličtina v Memrise (Duolingo, pak Nepustilova metoda – další 3 lekce a Practise your listening – první 3 lekce), srbština v Memrise (Basic Serbian I – kurz dokončený a začala jsem jiný Basic Serbian); HTML a CSS na Codecademy – dokončený celý kurz; CSS opakuju i s appkou Enki.

5) domeček: plány se měnily takovým tempem, že jsem nestíhala ani mít z toho depresi, teda mimo dnů, kdy se mě chodili moudří rádci ptát, jestli už to (co mi poradili) mám, a já jim musela říkat, že ještě neee. Kotvení nebude (i když jsem materiál sháněla měsíce a pak několik dnů vrtala a natírala), výklenek nebude, zato mám vyklizené kůlny a půdu a nachystaný materiál na to, co mě čeká v nejbližších týdnech a měsících.

Na zahrádku jsme na konci května dali asi 40 rajčat a zaseli fazole a další semínka. Zasadili jsme taky pelyněk, arónii, rakytníky, borůvku a goji. Už sklízíme ředkvičky, špenát, polníček a první salát a samozřejmě bylinky (meduňku, mátu, oregano, kopr, mateřídoušku, šalvěj…).

Na pole jsme vysadili maliny, ty ale ještě stihly zmrznout. Jinak nám tam roste cibule, brambory a topinambury a chytil se i keřík josty a dřín.

Nasbírali jsme kopřivy, podběl, plicník, medvědí česnek, jitrocel, jahodí a maliní. Z česneku jsme udělali pesto a v komoře máme několik sklenic pampeliškového medu/sirupu.

6) pohyb a zdraví: první hlínovací víkend, jeden delší výlet (hradiště Snovídky, 15 km) a hodně menších (do 7 km) a pořádná makačka s vynášením bordelu z půdy a kůlen, přinášení cementu a cihel a rytí na poli. Lepší než posilovna. Občas zazlobí žlučník, prý se nemám furt tak stresovat a honit.

7) z reklamace jsem vyzvedla LED lampičku a jsem z ní naprosto nadšená. Pořídila jsem si taky míchadlo na hlínu a pár menších věcí (kalfasy, prodlužovačka, další fanka a další pracovní oblečení). A od táty jsem dostala slíbenou kovadlinku na kutí srpu.

8) další drobnosti: mám podané přehledy na VZP a sociálku (tam dokonce 2x, protože mi 3x volali, že to nemůžou najít a že mi daj pokutu). V domečku byl kominík, doporučil vyvložkovat komín, pak plynař, který odřízl starý plyn a dohodl se mnou na podzim položení nového, a taky nám vyvezli žumpu.

Potkala jsem myš, potkana, zajíce, srnky a stádo laní, což byl fakt hodně silný zážitek. Zašla jsem na demonstraci proti Babiš+Zeman. A taky na muzejní noc v Brně (Mendelovo muzeum a pak historie a nerosty v MZM).

Co bude v červnu?

Mám materiál, mám plán… teď jen sebrat dost odvahy. Na co? Chci přebourat a podbetonovat a znovu vystavět celkem 3 zdi, z toho 2 příčky a jednu obvodovou zeď. Víceméně sama, s pomocí přátel. Nic jiného mě teď nesmí zajímat, i když právě teď bych nejraději dělala cokoliv jinýho, jen ne díry do mého milovaného domečku…

Jenže občas něco jiného dělat musím, už jen proto, abych z toho úplně nezmagořila. Ale raději si toho moc neplánuju. Takže:

1) korektury/editace: v Rovnosti + kniha Ondřeje Netíka + opisování anglických textů pro kamaráda

2) psaní: je teď nejlepší relax. Něco bude určitě, ale nic neslibuju.

3) co budu číst: asi jen komiksy – Habibi a Ekho, zrcadlový svět. Přiznám se, že poslední dobou mi na nějaké romány vůbec nezbývají mozkové kapacity. Místo čtení chodím skoro každý podvečer na krátkou, intenzivní procházku, kde se kochám západem slunce a lovím pokémony. Teda slizounky a draky, v této české verzi…

4) domeček: na konci června chci mít hotovou aspoň první příčku (což znamená i nové dveře + zárubně), ideálně už mít i zbouranou a podbetonovanou obvodovou zeď. Ještě řeším nějaké ty povolovačky, pak se uvidí, kdy budu moct začít. A jak mi to půjde.

Zahrada a pole: většina věcí už je zaseta a vysázena, i když ještě něco pořád chybí (bazalka, dýně, cukety, brokolice…). Takže dosázet a pak už jen zalívat a sklízet.

5) další plány: konečně už si chci koupit nový notebook a taky oslavit narozky mých rodičů (dohromady, jelikož na květnového tátu jsem zatím neměla čas). Užít si sezóny černého bezu a stihnout med ze smrkových větviček. Mimo svého domečku aspoň pár dnů pomoct i někde jinde. A vyrobit skříňku do kuchyně.

IMG_20170515_215543

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *