Na čem pracuju: duben + květen 2020

Těžké období za mnou? Nevím, každopádně padám na hubu / dostávám se do negativních energií a potřebuju se sebou a svým životem něco dělat. Potřebuju a budu. A snad se všechno zase zlepší…

Šedesátý pátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v dubnu?

Ukončila jsem období zimní a karanténní deprese a začala se připravovat na začátek sezóny. Konečně začalo být trochu tepleji, začala jsem cíleně vyhledávat pozitiva situace (a možné pozitivní dopady krize na budoucnost), od nakladatelství Synergie jsem DOSTALA knihu Šťastný život… a na konci dubna konečně opět vyjela dělat hlínu.

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co jsem četla: hlavně povídky ze soutěže OSKAR

Co jsem viděla: Poslední semestr (2018, Johnny Depp, ****), Alita – bojový anděl (2019, ***), Ip Man (2008, **), Alfa (2018, z pravěku, ***/****), seriál Zone Blanche (od 2017, *****!!!)

3) co jsem psala: Svět po koronaviru (2. část): pandemie vs. ekologická krize, Svět po koronaviru (3. část): práce, Svět po koronaviru (4. část): ekonomika a peníze

4) hlína a domeček: vykopala jsem a vybetonovala základ pro příčku, která rozděluje úzkou předsíň. V jedné části vznikne skladovací komora, ve druhé šatna. Vrátila jsem se k práci na opravě dřevníku, podařilo se mi (s pomocí Jiříka) připevnit první dva střešní trámy.

Vyrobila jsem svoje druhé kuchyňské prkénko ze 100 let starého dřeva. Začalo mě to bavit.

Úplně na konci měsíce jsme poprvé po zimě vyjeli na stavbu – v organickém domku jsme lehčenou hlínou zakládali omítky.

5) sociálno: Velikonoce jsme oslavili společně, opíkáním špekáčků na zahradě. První nesmělé kontakty s přáteli. Svět se pomalu vracel do normálu.

zásadní seriál…

Co jsem dělala v květnu?

Dva měsíce jsem se těšila, jak dopadne moje povídka v soutěži OSKAR (výsledky byly zveřejněné první den v květnu) – a výsledek byl poněkud rozporuplný. Stejně jako reakce lidí na povídku. Umístila jsem se o jediný bod těsně pod čarou, takže jsem se nedostala do sborníku. Díky tomu je ale moje povídka volná a brzy si ji budete moct přečíst jako e-book dostupný tady na blogu.

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co jsem četla: nic

Co jsem viděla: 500 dní se Summer (2009, romantika, ***), Don Jon (2013, Joseph Gordon-Levitt, filozofující romantika, ****), Appaloosa (2008, western, *****), seriál Černobyl (2019, ****/*****)

3) co jsem psala: Hudba: začátky rock´n´rollu a rocku (1955-1964)

4) hlína a domeček: pracovala jsem na dřevníku – sundala jsem další část staré střechy a přizdila trochu cihel. Doma jsem vybourala jednu malou tenkou příčku, místo ní bude nová.

Byli jsme slámovat dům na Kokořínsku a dělali hliněné omítky v organickém domě. Sezóna se rozjíždí tak akorát (cca 2 týdny práce a 1 týden doma).

5) výlety: procházka po “slaniskové cestě” (u nás, cca 5 km), výlet na hrad Houska a na vyhlídku na Říp (8 km), výlet cestou necestou z Koryčan domů (8 km).

6) sociálno: spřátelili jsme se s majiteli domu v obci Houska na Kokořínsku, s nimi jsme poprvé od začátku karantény zašli na čepované pivo. Zastavila jsem se na ekofarmě Kokoza, kde jsem před 9 lety jednu sezónu pracovala.

Nechala jsem svého Mistra, aby mě ostříhal vlasy. Strojkem. Na 9 mm. Účes do apokalypsy.

7) nákupy: konečně si zase normálně vydělávám, takže jsem doplnila zásoby dobrot – nákup u Pytlici.cz (oříšky atd.) a poprvé na Rohlik.cz (zatím sem vozí jen trvanlivé, takže konzervy, těstoviny, olivový olej a granule pro kočky). Koupila jsem taky strojek na stříhání vlasů (Rowenta) a nějaké vruty a další drobnosti na stavbu.

na konci “slaniskové cesty”

Co plánuju v červnu?

Konečně je teplo i bez topení a já se dostávám do formy. Splatila jsem všechny zimní dluhy, doplnila zásoby a chci rozjet stavbu. Jen kdyby pořád nepršelo a kdybych dokázala být trochu efektivnější… a šťastnější…

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co budu číst: Den trifidů a životopis Ivana Magora Jirouse

3) co budu psát: článek do časopisu Roots a něco na blog

4) domeček a hlína: přednostně chci dokončit novou střechu dřevníku (už se strašně těším, až mi nebude hnít dřevo a až tam nastěhuju všechny palety a prkýnka, která mi zavazí v dílně a v domě). Když bude pršet, budu stavět příčku v předsíni (tedy sklad a šatnu).

5) HRY: od začátku sezóny hrajeme na stavbě deskovku Kolonie, už i s originálním rozšířením. Je to skvělá náhrada za dočasně nefunkční deskovkový klub u nás na vesnici, kde máme rozehraný RPG Fallout. A teď začínáme spřádat plány na nový dlouhodobý dračák. Už máme svět, systém a částečně i postavu. A povolení to potom celé sepsat!

6) zdraví: fyzické zdraví je teď docela dobré, přes karanténu se mi ale výrazně zhoršila psychika. Můj plán je:

a) odstřihnout se od sociálních sítí – pouze číst, popř. psát vlastní statusy / dávat fotky, ale přestat se zapojovat do diskuzí, nereagovat, i když mě ten status vytáčí… (nemá to cenu, nemá to cenu, nemá to cenu)

b) splnit resty (ještě jsem nepodala daňové přiznání… a pár dalších věcí), abych už na to nemusela myslet. A vyřešit problémy, které mě tlačí.

c) chodit spát nejpozději o půlnoci (pokud je mi psychicky blbě, usínám často už kolem 5. hodiny ráno, z čehož je mi ještě víc blbě… – samozřejmě jen když jsem sama doma – pokud jsem na stavbě nebo tu mám společnost, tak jdu spát normálně o půlnoci a jsem v pohodě).

d) číst knihy místo čtení diskuzí na sítích, aspoň půl hodiny denně. Ideálně si dělat poznámky.

e) cvičit čchi-kung nebo chodit do přírody

f) uklidit si doma (v rámci možností – možná to půjde, teprve až bude stát dřevník)

g) víc se věnovat vlastním projektům (dům + kniha + blogy + tvoření se dřevem…). Do toho patří i nově chystaný dračák, věc, na kterou se teď asi nejvíc těším.

čepované… po práci, na sluníčku, s dobrými lidmi…
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *