Nedělní “To Watch List” I

sxc 3 booksTaké si při představě pěkně prožitého večera pokaždé kladete otázku „a na co se budeme dnes koukat“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! Na stejném principu jako v rubrice To Read List vám představím 3 filmy, které jsem viděla nebo které prostě musím vidět.

Nedělní „To WATCH List“ číslo 1

… tentokrát na téma temný film (mysteriózní/thriller).

1) Ospalá díra (1999)

Velmi temný (do temna vizuálně laděný) film, který nepostrádá ani specifický humor. Johnny Depp v roli mladého, racionálního, pokrokového – až bizarně futuristického inspektora. Uprostřed pověr, iracionality, tajuplných vražd, mrtvol bez hlavy, pověstí a mysteriózní atmosféry, se potýká se strachem a svou minulostí. A s iracionalitou Katriny. Film o ovládání druhých, hlavu za hlavu, o tom že ne vždycky můžeme všechno vysvětlit rozumem. A o tom, že všechny ženy jsou “čarodějky”. Znají významy symbolů a vedou muže k hlubším, iracionálním úrovním poznání a bytí… Někdy k temným, smrtícím, někdy jejich opaku – k lásce, sdílení a k životu… Film, ve kterém jsem si zamilovala Johnnyho Deppa a musela potom vidět většinu jeho dalších filmů. Filmy režiséra Tima Burtona na mě teprve čekají.

2) Sin City, město hříchu (2005)

Drsné, temné, kruté k hlavním i vedlejším postavám, někdy až nekoukatelně nechutné, přesto klasika, kterou nelze vynechat. Film podle klasické komixové předlohy ten komix vůbec nezapírá – vše je hnáno ad absurdum. Skvělá práce režisérů Roberta Rodrigueze a Quentina Tarantina, podpořená neméně skvělými herci – Bruce Willis, Mickey Rourke a Elijah Wood v jednom filmu je samo o sobě unikátní kombinace. Užijete si sadisty, kanibaly, tichého elegantního zabijáka i hromotluka hnaného pomstou…

3) Žena ve vodě (2006)

Třetí film mně osobně příliš temný nepřipadal, někdy je dokonce avizovaný jako pohádka s vodní nymfou v hlavní roli. Rozhodně to má ale blíž k thrilleru, což si musíme přiznat ve chvíli, kdy se ve tmě za bazénem zvedá jakýsi téměř neviditelný potvor. Příběh o příběhu, o komponování příběhů, o hledání své vlastní role, o tom jak se poprat se svými vlastními stíny a o uvěření v dobro. Tímto jsem objevila svět režiséra a scénáristy M. Night Shyamalana. Možná jsem sem mohla raději napsat, abyste se podívali na jiný jeho film – Šestý smysl nebo Znamení… Ne, celé Znamení už podruhé zkoušet vidět nechci, špatně se mi potom spí. Ale rozhodně chci co nejdřív zkusit Vesnici (2004).

Co vy a drsné, temné a tajemné filmy?

 

P.S.: Protože nechci, aby na blogu bylo víc článků o tom, co si chci přečíst, než recenzí, rozhodla jsem se prodloužit interval mezi “to read list” na 2 týdny. Takže další tipy čekejte v neděli 27. 10.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *