Plány a vize na rok 2017/I (checklist)

Triple-spiral-wheeled-simpleStarý rok se uzavřel a nový se pomalu otevírá, a tak tu dnes opět, už pošesté, vystavuju seznam splněných snů – shrnutí mého snažení za poslední měsíce a plánování, kudy se vydám dál. Inspirovala jsem se knihou Čtyřhodinový pracovní týden (FourHourWorkWeek.com) od Tima Ferrisse a částečně i zásadami Stephena Coveyho, ale samozřejmě jsem si to upravila podle sebe.

Najdete v něm 3×5 položek – 5 věcí, které bych chtěla mít, 5 věcí, které chci udělat, abych světu něco dala, něčím se stala a někam se posunula (neboli pracovních, většinou počítačových projektů), a 5 věcí, které si chci užít a prožít (nebo kterých se chci zbavit, abych si mohla užívat). Důležitý je časový rámec, abych si neříkala „ok, někdy to udělám…“ Tentokrát je to do konce první poloviny roku 2017.

Druhé a asi ještě větší tajemství takového plánování je (aspoň pro mě) v tom, že se rozhodnu, že něco fakt chci. Vyberu si z dlouhého seznamu plánů “na někdy” pouze 15 nejzajímavějších a za těmi půjdu. Které to budou tentokrát?

Nejdřív bilancování. V minulých pěti měsících jsem chtěla…

 1) MÍT

 nový notebook – mám našetřeno, chystám se využít povánočních slev a konečně si tohle přání splnit

 elektrickou brusku – bohužel ne

 ruční nářadí (pilku čepovku, úhelník, vodováhu, hladítko, fanku, lžíci, srdcovou lopatu, “pistoli” na kartuše a míchadlo na barvy) + sadu go kamenů, abysme si měli s čím hrát – všechno mám a jsem z toho nadšená

 olejový radiátor – zatím půjčený, testujeme

  žebřík (velký dvoják) – největší nákup podzimu!

2) BÝT/ udělat neboli práce, (webové) projekty:

 najít si novou (spolu)práci (na dohodu) – našla jsem, ale musela jsem toho zase nechat, protože se nešlo dohodnout (jen na tu dohodu jsem čekala 50 dní, ačkoliv pracovat jsem začala hned). A popravdě mě to i vyléčilo z dalšího “hledání práce”. Pokud ještě někdy, tak pouze pod podmínkou fér a rovného jednání (což je bohužel téměř sci-fi) – jinak už jen (a raději už jen) jako freelancer…

  Tichý koutek: napsat 12 nových článků (z toho aspoň 4 recenze), mít 15 000 návštěv, začít psát nový seriál – článků jen 10, recenze 4, seriál žádný, návštěv krásných 24 378 – sice kvůli tomu budu muset navýšit hosting, ale díky!!!

 Nobelova cena za literaturu 1900-1980: vytvořit e-book – ne

  Jiný proud: napsat 12 článků, mít 5000 návštěv webu – pouze 2 články. Jiný proud bohužel nejvíc doplácel na nedostatek času. Tohle chci rozhodně zlepšit!

  dokončit editování knihy Ondřeje Netíka “Žlutá hvězda” – kniha je z mé strany dokončená, teď už jen sazba a tisk. Můžete se těšit.

3) ZAŽÍT/ udělat/ užít

 opravit místnost číslo 1 v domečku – zatím jsem pouze oklepala většinu staré omítky, problém byla její likvidace (většina už je odvezená na sběrném dvoře) a mezera, která se objevila mezi vnitřními zdmi a kterou musím zazdít. Jsem tak pořád na začátku a docela mě to frustruje, takže s tím chci (na jaře) pohnout.

 zrenovovat jeden kousek nábytku – zatím ne

 napsat knihu – také ne

 udělat si opět pár zajímavých výletů – větší výlet na hrad Cimburk + PP Ocásek, jinak několik menších (Vlčí jámy, Velká Ostrá, kolem domečku a kolem Bystrce)

  dokončit zálohování fotek – ne, ne, ne…

  přebrat co nejvíc svých věcí, zbavit se 20 knih a 10 kousků oblečení – větší úspěch byl zatím pouze s oblečením
G090021

I když to tak podle splněných přání nevypadá, rok 2016 byl naprosto skvělý a vystřelil mě o obrovský kus dopředu. Kvůli nesplněným slibům mého (nakrátko) zaměstnavatele jsem se vydala naplno na volnou nohu, jako korektor a editor jsem byla na křtu své první zeditované knihy a pracovala na dalších třech (fantasy protknutá realitou koncentračních táborů Žlutá hvězda od Ondřeje Netíka a erotický román pro ženy Světlana od Jany Klimešové, třetí je teprve v procesu).

Moje články se objevily v KAM v Brně a v Zemědělské škole, koupila jsem dům (vybydlený domeček), který po malých krůčcích opravuju, poprvé jsem profesionálně tvořila omítky z hlíny (letos celkem 4 domy), vařila jsem dýňovou marmeládu, navázala jsem nová přátelství a i já osobně jsem prošla určitým vývojem (aby ne, naučila jsem se chodit na své hranice, navíc se mi podařilo tak nějak víc skamarádit sama se sebou), a tak se po tom roce cítím zase o kus silnější.

A klidnější.

G090021

Nové plány a vize na leden až červen 2017:

Tento rok chci zprovoznit pole + zobyvatelnit domeček, aspoň částečně. Sice jsem to původně chtěla do září 2016, ale byla jsem bez zkušeností a bez peněz. Teď už víceméně vím, aspoň nejbližší kroky, a po úspěšném podzimu máme i něco našetřeno (na podzim kvůli tomu sice nebyl na nic čas, ale bude se to hodit).

Mimo toho chci dál rozvíjet “kariéru” knižního editora, zapracovat na svých vlastních projektech, které pořád odkládám – hlavně napsat knihu, kterou už mám fakt promyšlenou, víc číst, psát a toulat se a pokusit se o částečné samozásobitelství (marmelády z ovoce, sušené bylinky, domácí vína atd.)

1) MÍT:

 notebook (už jako fakt, tenhle se velmi legračně sám od sebe párkrát za den vypíná)

  další nářadí (nebo obnovit to prastaré, co bylo v domě) – pořádnou pilu na dřevo, hoblík, dlátko, držák na ponk (+ k tomu ten ponk), kovadlinku na kutí srpu, dřevěné hrábě, plachtu na trávu…

  dvě okna a jedny dveře (do domečku)

  kosu  nový mobil 

 buď silnou el. vrtačku (mám jen slabou akušu), nebo el. brusku

2) BÝT/ udělat neboli (online) práce, (webové) projekty:

 sepsat články o laureátech Nobelovy ceny za literaturu do knihy/ e-booku

 publikovat další článek (někde, kde to budu považovat za úspěch) NEBO editovat další knihu (mimo té, kterou už teď edituju pro Ondřeje Netíka)

  napsat knihu (román) – buď 50 stran, nebo 6 celých kapitol (což by měla být asi polovina)

+ průběžně:

 Tichý koutek – 12 článků, nový seriál (buď povinná četba, dějiny literatury, nebo možná něco o Keltech, Indiánech, zeleném náboženství atd.), nově rozhovory se spisovateli a 35 000 návštěv

 Jiný proud – začít psát víc článků (min. 12) – o léčivých rostlinách, zajímavých místech a zajímavých lidech (hlavně o lidech, co pracují se dřevem nebo staví domy z přírodních materiálů), doplnit kalendárium. K článkům si zajistit vlastní (focené nebo kreslené) ilustrační obrázky.

   Google kurz Digitální garáž (celý výukový plán = 30 lekcí), zlepšit se v angličtině (Duolingo level 15) a srbštině (dokončit lekci 6) a v HTML a CSS (celý kurz HTML a CSS na Codecademy)

3) ZAŽÍT/ udělat (offline)/ užít

 místnost číslo 1 v domečku: dokončit otloukání omítky (a omítku zlikvidovat), zazdít mezeru, svázat stěny, vybrat podlahu (možná dozdít základy) a vysypat ji štěrkem. Zazdít nové okno. Natáhnout novou elektriku a možná novou trubku na plyn. Nahodit hrubé omítky. Když to půjde dobře, tak i položit novou podlahu, ale to už je takové přání navíc.

 vyrobit jednoduchou poličku do kuchyně

 zazálohovat všechny fotky na Flickr, všechny texty na dropbox/ google a zbytek kam to půjde (kvůli přechodu na nový počítač + abych mohla začít fungovat v cloudu)

  začít běhat (200 km) a/nebo jezdit na kole (500 km) (a přes zimu si udržet kondici aspoň chůzí a mírným cvičením). K tomu zprovoznit GPS na novém mobilu (asi bude reklamace). Konkrétně chci na jaře dojet na Moravanské lúky a projít/jet část chřibské jantarové stezky.

 pokračovat ve zbavování se věcí – teď hlavně knihy (30 kusů?), a pak staré sešity a deníky (3 sešity?) – pokud tam najdu něco důležitého, přepsat (nejlépe do e-podoby). Bez toho, že se zbavím starého, se sotva dostanu k novému…

G090021

 

Starší plány a bilancování:

Rok 2010: co mi dal a vzal

Rok 2013: pohádky, korektury a recenze

Rok 2013: nové zkušenosti

Rok 2015/I

Rok 2015/II

Rok 2015/III

Plány na rok 2016/I

Plány na rok 2016/II

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *